Blog

Zmluva ako základ dlhodobého a úspešného obchodného vzťahu

Pri nadväzovaní obchodného vzťahu s novým partnerom môžu mať obe zmluvné strany obavy z priebehu a výsledku ich budúcej spolupráce. Spôsobom nahradenia obáv istotami je spísanie obchodnej zmluvy (kúpnej, mandátnej, zmluvy o dielo, o obchodnom zastúpení, o spolupráci, o sprostredkovaní atď.). Zmluva totiž jasne definuje záväzky a zodpovednosti oboch zmluvných strán, čo zabezpečuje predvídateľnosť.

Obchodné zmluvy by mali byť komplexné a mali by obsahovať nielen ustanovenia o predmete zmluvy, cene alebo odmene, platobných podmienkach či právach a povinnostiach, ale aj ďalšie podmienky ako je mlčanlivosť, doručovanie písomností, omeškanie s plnením povinností a zmluvné pokuty, proces vymáhania pohľadávok v prípade neuhradených faktúr, príslušnosť súdu a spôsob riešenia sporov a mnohé iné kľúčové podmienky spolupráce.

Ďalšou výhodou, ktorú poskytuje uzatvorenie zmluvy s obchodným partnerom je aj to, že zmluva dodáva obchodnej spolupráci profesionálny charakter a pôsobí dôveryhodnejšie. Dohodnutie podmienok obchodnej zmluvy tiež zintenzívňuje vzájomnú komunikáciu a vedie k pochopeniu vzájomných očakávaní. Vďaka tomu sa znižuje riziko nedorozumení a prípadných budúcich sporov. Okrem iného zmluva zjednodušuje administratívu i fakturáciu.

K tomu, aby sa zmluva mohla stať základom pre budovanie dlhodobého a úspešného obchodného vzťahu je dôležité, aby zohľadňovala nielen špecifiká obchodného prípadu, ale aj právne špecifiká. Príkladom je kúpna zmluva. Hoci ju uzatvárajú podnikatelia, jej právnu úpravu nachádzame v Občianskom zákonníku, úpravu premlčania alebo úrokov z omeškania zas obsahuje Obchodný zákonník.

Investícia do kvalitnej zmluvy vypracovanej advokátom vám poskytne istotu a ochranu a umožní vám plne sa sústrediť na rozvoj podnikania. Neváhajte nás kontaktovať.


V prípade, že máte záujem o naše právne služby, napíšte nám:

* - povinné položky


1 2 3 4 5 6 >