Blog
Likvidácia spoločnosti, alebo ako zrušiť firmu?
Zrušenie firmy alebo ukončenie podnikania je rozhodnutie, ktoré môže prísť z rôznych dôvodov – finančné problémy, nezáujem o ďalšie podnikanie, zmena životnej situácie alebo jednoducho rozhodnutie, že podnikateľská činnosť Vám už nevyhovuje. Ak ste sa rozhodli zrušiť svoju firmu alebo spoločnosť, mali by ste vedieť, že tento proces nie je automatický a vyžaduje si určité právne kroky. V tomto blogu sa pozrieme na to, ako prebieha zrušenie spoločnosti a čo všetko obnáša.
V rámci tzv. dobrovoľnej likvidácie rozlišujeme prípravnú a realizačnú fázu. V rámci prípravnej fázy je potrebné určiť deň likvidácie, určiť likvidátora a je spojená najmä s ekonomickou analýzou subjektu. Ide teda o obdobie ešte pred vstupom do likvidácie. Realizačná fáza likvidácie sa začína momentom zápisu prvého likvidátora do Obchodného registra (ďalej len „OR SR“.)
Minimálna lehota likvidácie spoločnosti je šesť mesiacov od vstupu spoločnosti do likvidácie (teda od momentu zápisu prvého likvidátora do OR SR)
Likvidátor je osoba, ktorá vykonáva likvidáciu spoločnosti. Jeho postavenie je dôležité najmä v tom, že bez zápisu likvidátora do OR SR nie je možné likvidáciu vykonať.
Aký je postup pri likvidácii?
- Určenie dňa vstupu do likvidácie (účtovné a daňové otázky)
- Zloženie preddavku na likvidáciu
- Zápis likvidátora do OR SR a zápis dodatku k obchodnému menu „v likvidácii“
- Oznámenie o vstupe do likvidácie
- Výzva na prihlásenie pohľadávok
- Zostavenie mimoriadnej účtovnej závierky
- Zoznam majetku a pohľadávok
- Uspokojovanie pohľadávok
- Konečná správa o priebehu likvidácie a návrh na rozdelenie likvidačného zostatku
- Rozdelenie likvidačného zostatku
- Výmaz spoločnosti z OR SR
Čo je preddavok na likvidáciu a načo slúži?
Preddavok na likvidáciu slúži na krytie časti nákladov likvidátora. Zrušená spoločnosť musí tento preddavok zložiť, ak vymenuje likvidátora sama alebo ak chce požiadať súd o jeho vymenovanie. Bez zloženia preddavku nemôže byť likvidátor zapísaný do obchodného registra. Preddavok je potrebné zložiť do notárskej úschovy.
Kto vymenúva/ volí likvidátora spoločnosti?
- Zrušená spoločnosť si môže sama určiť osobu likvidátora (s jeho súhlasom)
- Likvidátora určí súd (v prípade, ak si ho spoločnosť nezvolila sama)
Oznámenie o vstupe do likvidácie
Likvidátor má priamu oznamovaciu povinnosť len voči známym veriteľom, čo závisí od účtovnej dokumentácie. Musí zverejniť oznámenie o vstupe do likvidácie v Obchodnom vestníku a výzvu na prihlásenie pohľadávok. Oznámenie musí obsahovať aj miesto, kam sa doručujú prihlášky.
Skončenie likvidácie a výmaz z OR SR
Po skončení likvidácie je likvidátor povinný vypracovať účtovnú závierku, konečnú správu a návrh na rozdelenie likvidačného zostatku, a to najskôr 6 mesiacov po oznámení o vstupe do likvidácie.
Návrh na výmaz spoločnosti z obchodného registra podáva elektronicky likvidátor inak ho súd nezohľadní.
Záver:
Zrušenie firmy je náročný proces, ktorý si vyžaduje pozornosť na detail a správne právne kroky. Ak zvažujete, že ukončíte podnikanie, odporúčame poradiť sa s odborníkom na právo, ktorý vám pomôže zabezpečiť, že celý proces prebehne hladko a bez zbytočných komplikácií.
Ak sa rozhodujete, ako zrušiť firmu, a potrebujete odbornú pomoc, neváhajte sa na nás obrátiť. Naša advokátska kancelária vám poskytne všetky potrebné informácie a pomôže vám efektívne a právne správne ukončiť podnikanie. Napíšte nám: pravnesluzby@4justice.sk, alebo nám zavolajte: +421 911 844 424.
Zdroje:
Obchodný zákonník
Komentár k Obchodnému zákonníku
Obchodné právo I. – M. Mamojka a kol.