Blog

Darovanie medzi manželmi a jeho úskalia

Určite ste sa už stretli s tým, že si manželia navzájom dávali rôzne dary. Viete však ako funguje darovanie medzi manželmi z hľadiska práva? Umožňuje vôbec slovenský právny poriadok takéto darovanie a aký to má vplyv na bezpodielové spoluvlastníctvo manželov? Prinášame Vám tento blog, aby sme objasnili inštitút darovania medzi manželmi s poukazom na rôzne konkrétne príklady pre lepšie porozumenie toho, ako to vlastne funguje :).

Po uzatvorení manželstva vzniká medzi manželmi štandardne bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, tzv. BSM. Je však potrebné uviesť, že toto BSM nevzniká momentom uzatvorenia manželstva, ale až nadobudnutím prvej veci do vlastníctva po uzatvorení manželstva. BSM môže vzniknúť napríklad prijatím svadobného daru, ktorý venovali svadobčania mladomanželom. Z právneho hľadiska to znamená, že od tejto chvíle majetok patriaci do BSM je vo vlastníctve oboch manželov bez určenia ich podielov – a teda bezpodielovo.

Čo v prípade darovania medzi niektorým z manželov a treťou osobou?

Ak tretia osoba daruje majetok iba jednému z manželov, tento majetok zostane vo výlučnom vlastníctve obdarovaného manžela. Podľa Občianskeho zákonníka totiž platí, že do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patrí všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, avšak s výnimkou vecí, ktoré jeden z manželov získal dedičstvom alebo darom. Preto dar od tretej osoby, ktorý je adresovaný iba jednému manželovi, nespadá do BSM a druhý manžel naň nemá nárok.

Ukážeme si to na príklade: Anna a Jozef sú manželia. Adrián je Jozefov kamarát. Adrián daruje Jozefovi mobil do jeho výlučného vlastníctva, pričom Jozef tento dar prijme. V takomto prípade daný mobil, ktorý Jozef dostal od Adriána, patrí len Jozefovi. Anna naň nemá žiaden právny nárok.

Situácia by sa zmenila, ak by Adrián obdaroval Jozefa a aj Annu. V tomto prípade by mobil patril i Anne a stal by sa súčasťou BSM oboch manželov.

Avšak pokiaľ ide o darovanie medzi manželmi navzájom, situácia je iná. Keďže po uzatvorení manželstva a nadobudnutím prvej veci do vlastníctva vzniká medzi manželmi BSM, platí, že obaja manželia nadobúdajú majetok do spoločného vlastníctva.

Vráťme sa naspäť k príkladu: Jozef kúpil Anne kuchynský robot a daroval jej ho. Keďže Jozef a Anna sú manželmi a príjmy, ktoré dostávajú na svoje účty, sú príjmami patriacimi do BSM, tak kuchynský robot nie je len Annin, ale aj Jozefov. Darovanie medzi manželmi je v takomto prípade zakázané, keďže ide o darovanie veci, ktorá už patrí do BSM.

Darovanie medzi manželmi je možné iba v prípade, ak jeden manžel daruje druhému vec, ktorá patrí do jeho výlučného vlastníctva alebo ktorú kúpil z vlastných zdrojov, teda zo zdrojov, ktoré nepatria do BSM. Do BSM pritom nepatrí napríklad majetok, ktorý niektorý z manželov získal pred uzatvorením manželstva, veci získané dedičstvom alebo darom, ako aj veci, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov. Ak manžel napríklad kúpi manželke zlatý prsteň a zaplatí zaň z peňazí, ktoré zdedil, je takéto darovanie možné.

Ak Vás zaujíma inštitút darovania alebo ak plánujete obdarovať Vášho manžela/manželku alebo inú osobu, neváhajte sa na nás obrátiť s akýmikoľvek otázkami. Radi Vám s tým pomôžeme!

Veríme, že náš článok bol užitočný a radi Vás privítame na konzultácii. Zabezpečte si konzultáciu s advokátom ešte dnes: pravnesluzby@4justice.sk alebo na tel. č.: +421 911 844 424.


V prípade, že máte záujem o naše právne služby, napíšte nám:

* - povinné položky


1 2 3 4 5 6 >