Blog
„Som obeťou domáceho násilia: Ako sa brániť?“
23.10.2024
Domáce násilie - povinnosť byť ticho, bez názoru, za účasti ponižovania, psychického nátlaku, kontrolovania či samotná prítomnosť fyzických útokov. S ohľadom na „postupnosť“ jednotlivých činov nemožno domáce násilie vnímať len z hľadiska páchania trestného činu. Ako obeť domáceho násilia máte plné právo na obranu už v počiatočných štádiách a jednotlivé právne nástroje či opatrenia slúžia na to, aby Vám poskytli potrebnú ochranu. Aké prostriedky má teda človek k dispozícii na to, aby sa bránil?
Úlohu prvej pomoci, s cieľom čo najrýchlejšie zasiahnuť a pomôcť obeti domáceho násilia plní práve polícia, ktorej linka 158 (rovnako 112) je pre vás k dispozícii neustále.
Možnosť vykázania
Vykázanie násilníka znamená: jeho opustenie spoločnej domácnosti alebo iného priestoru spolu s obmedzením samotného prístupu do bezprostredného okolia Vás ako ohrozenej osoby. Právomoc vykázať osobu zo spoločného bydliska je práve v kompetencii Policajného zboru, a to bez ohľadu na prítomnosť či neprítomnosť násilníka. Na takéto vykázanie osoby zároveň bezprostredne nadväzuje zákaz vstupu tejto osoby do spoločného obydlia a to počas 14 dní od vykázania. Vykázanej osobe sa môže zároveň zakázať priblížiť k ohrozenej osobe na vzdialenosť menšiu ako 50 metrov.
Neodkladné opatrenie
Ďalšou možnosťou ako sa brániť voči násilníkovi je tzv. Neodkladné opatrenie.
Neodkladné opatrenie ako ďalšia z možností nenadväzuje na vykázanie ako také, a preto máte právo na podanie tohto návrhu bez ohľadu na to či k predošlému kroku (vykázaniu) došlo alebo nie.
Neodkladným opatrením možno dosiahnuť napr. nielen dočasný zákaz vstupu osoby podozrivej z násilia do domu alebo bytu ale rovnako aj na vaše pracovisko či iné miesto. Dĺžka trvania neodkladného opatrenia je následne na sudcovi, ktorý určí resp. neurčí ako dlho bude opatrenie trvať.
Hlavným účelom neodkladného opatrenia je dočasná úprava práv a povinností po čas, kým nedôjde k trvalému rozhodnutiu. Pokiaľ sa teda pre jednotlivé právne kroky rozhodnete, následne sa môžete domáhať trvalej ochrany napr. podaním žaloby o obmedzenie užívacieho práva druhého manžela k bytu v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov
Manželia – vylúčenie z užívania bytu
Pre prípad, že sa násilia dopúšťa niektorí z manželov je napokon prostriedkom ochrany aj podanie návrhu na obmedzenie či úplné vylúčenie manžela (obdobne bývalého manžela) z užívania spoločnej nehnuteľnosti. Skutočnosť, že je pre Vás ďalšie spolužitie neznesiteľné či už z hľadiska psychického alebo fyzického násilia, či jeho hrozbe voči Vám alebo blízkej osobe v spoločnej nehnuteľnosti je potrebné náležite preukázať. Napriek nie práve najľahšej situácii však konajte a neostávajte nečinní. Informujte sa, pýtajte sa, nechajte si pomôcť a poradiť.
Nebojte sa ozvať. Nebojte sa konať. Problematika domáceho násilia je u každej obete špecifická a častokrát riešená až v rámci trestnoprávnej roviny, kedy sa násilie v podobe napr. úderov či spôsobenia rán rôzneho druhu, vyhrážania, bezdôvodného odpierania stravy, oddychu a spánku a pod. kvalifikuje ako trestný čin týrania blízkej osoby a zverenej osoby. Považujeme však za dôležité priblížiť Vám aj vyššie uvedené prostriedky, ktorými máte možnosť zabrániť násiliu rovnako tak ako prostriedkami trestnoprocesného charakteru. VY najlepšie viete čo sa deje často nie len za dverami Vášho bytu či domu. Nedovoľte, aby činy jedného človeka ovplyvnili nielen Vaše psychické či fyzické zdravie, ale aj životné príležitosti či spoločenský život, a to nie len Vás ale aj Vašich detí.
Veríme, že Vám informácie uvedené v článku dokážu byť užitočnými. Pokiaľ však v súvislosti s uvedenou problematikou máte nejaké otázky, neváhajte sa na nás obrátiť! Sme tu pre Vás!
Bezplatná nonstop - stop linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212
Register subjektov poskytujúcich pomoc obetiam trestných činov:
https://www.justice.gov.sk/Stranky/Registre/Zoznamy-vedene-MS-SR/Register-pomoc-obetiam-zoznam.aspx
Aliancia na pomoc ženám: https://alianciazien.wordpress.com/