Blog

Čo pre nás znamená vyhlásenie núdzového stavu?

Od 1.10.2020 je na Slovensku vyhlásený núdzový stav. Aké obmedzenie pre ľudí predstavuje?

Núdzový stav vyhlásený od 1.10.2020 by mal trvať 45 dní, najdlhšie však môže trvať až 90 dní.

Aké zákazy sú od 1.10.2020 v platnosti?

Od vyhlásenia núdzového stavu nás Ministerstvo vnútra informuje o nových zákazoch, ktoré musia občania rešpektovať. Ide najmä o:

Zákaz hromadných podujatí s viac ako 50 zúčastnených ľudí. To znamená, že či už ide o hromadné podujatie vonku alebo vnútri, počet zhromaždených ľudí nesmie byť vyšší ako 50. Do tejto skupiny 50 ľudí sa pritom zaraďujú všetci ľudia, teda aj účinkujúci, štáb, personál atď. Usporadúvať však akékoľvek podujatie spoločenského charakteru (svadobná hostina, ples, stužková) je úplne zakázané.

Výnimkou zo zákazu usporadúvať hromadné podujatia získajú hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci sa preukážu negatívnym testom na koronavírus, ktorý nebude starší ako 12 hodín.

V zariadeniach (napr. obchodoch), okrem toho, že platí nutnosť dodržiavať všetky hygienické podmienky tak, ako doteraz, nemôže koncentrácia návštevníkov prekročiť limit 1 zákazník na 10 m2 alebo musí prevádzkovateľ zabezpečiť minimálne 2-metrové odstupy návštevníkov, resp. 2-metrový rozstupy medzi stolmi (v reštauráciách).

Rúška vonku sú opäť povinné, pokiaľ si človek nevie od iného človeka (s ktorým nežije v jednej domácnosti) držať minimálne 2-metrový odstup (napr. pri väčšom počte ľudí na zastávke).

Okrem opatrení a zákazov, ktoré s vyhlásením núdzového stavu prišli, by sme vás radi informovali aj o tom, čo samotné vyhlásenie núdzového stavu so sebou prináša.

Podľa Ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu možno napríklad obmedziť základné práva a slobody. O ktoré práva môžeme prísť? Ide napríklad o:

  • obmedzenie slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie,
  • obmedzenie alebo zakázanie uplatňovania práva pokojne sa zhromažďovať alebo je možné zhromažďovanie na verejnosti podmieniť povoľovaním,
  • obmedzenie práva slobodne rozširovať informácie bez ohľadu na hranice štátu a slobodu prejavu na verejnosti,
  • zakázať uplatňovanie práva na štrajk,
  • obmedzenie nedotknuteľnosti obydlia na ubytovanie evakuovaných osôb a ďalšie.

Na získanie aktuálnych a správnych informácií o opatreniach, zákazoch a svojich právach a povinnostiach odporúčame navštevovanie stránok ministerstiev Slovenskej republiky, či stránku https://korona.gov.sk/.

Ak potrebujete spoľahlivé právne zastúpenie, neváhajte sa na nás obrátiť. Sme tu pre vás.